Plátno alebo papier?

Ak sa práve rozhodujete, že si objednáte dielo, možno máte dilemu, či na plátno alebo papier. Oboje sú najčastejšie používanými médiami a oboje majú svoje plusy aj mínusy. Záleží momentálne na tom, aké kritériá má toto dielo pre vás spĺňať.

Tu sú teda niektoré hlavé kritériá, ktoré vám môžu pomôcť v rozhodovaní:

Dostupnosť.

Obe médiá sú dostatočne zastúpené na slovenskom trhu, možno trošku v neprospech veľko-formátových umeleckých výkresov ponúkaných online. Plátna je naopak možné zohnať takmer vo všetkých hlavných formátoch, vrátane tých veľkoplošných, ako A1 a A0.

Mechanická odolnosť.

Či už ide o plátno napnuté na drevenom ráme alebo nalepené na drevenej lepenke (sololite) je jednoznačne odolnejšie, ako papier. Či už ide o odolnosť voči mechanickému poškodeniu alebo vlhkosti. Papierové médiá sú jednoznačne oveľa náchylnejšie na poškodenie počas prepravy alebo samotného skladovania.

Cenový pomer.

Alebo skôr nepomer, ak porovnáme cenu na jeden kus, je plátno jednoznačne niekoľko desiatok násobne drahšie oproti papieru. Vyššiu cenu však vyvážia iné kvality, ktoré u papiera nenájdete.

Trvácnosť.

Aj v tejto kategórii jednoznačne vyhráva plátno. Odolnosť voči zubu času je jednoznačne preukázaná na historických dielach. Papier, aj keď bez kyselín mení desaťročiami svoju farbu na žltú, jeho štruktúra krehne a stáva sa lámavým.

Doba vyhotovenia.

Je takmer rovnaká, čo sa týka samotného kreslenia. Čas navyše zaberá však samotná príprava plátna pred kresbou alebo maľbou. Najmä kresba grafitom si vyžaduje starostlivejšiu prípravu povrchu. Plátno sa musí natrieť niekoľkými vrstvami akrylovej a pastelovej farby, papier má povrch pre kresbu už hotovú.

Možnosť povrchovej úpravy.

Pri papieri je tiež čiastočne možná, no záleží veľmi na jeho type a kvalite. Plátno je v tomto bode oveľa flexibilnejšie a je možné s ním experimentovať pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. S papierom veľmi experimenty neodporúčam.

Cena dopravy.

Pri plátne jednoznačne drahšia oproti papierovým kresbám zrolovaným do tubusu. Preto ponúkam cenu dopravy v prípade diel na papier za darmo. Plátna si vyžadujú starostlivejšie balenie, ako aj prepravu.

Veľko-formátová kresba.

Plátno je možné vyrobiť alebo objednať takmer v akomkoľvek formáte, aj na mieru. Pri papieri sme trochu obmedzený možnosťou výberu, aj keď pre klasické požiadavky úplne postačuje.

Hĺbka kontrastu.

Pri kresbe grafitom na papier nie je možné dosiahnuť intenzitu čiernej v takej miere, ako na plátne. Je to spôsobené jeho štruktúrou, skombinovanou s jeho povrchovou úpravou.

Drsnosť povrchu.

Príliš drsný povrch má na detailnú kresbu negatívny vplyv. Plátno má oproti papieru drsnejší povrch, čo spôsobuje hustota jeho štruktúry. Jeho povrchovou úpravou sa však dá táto, pre kresbu negatívna vlastnosť korigovať, dokonca ešte vylepšiť oproti papieru. Na rozdiel od plátna má papier pevne danú drsnosť povrchu a máme na výber z mnohých variant.

Takže plátno alebo papier?

Ak hľadáte dielo s trvalou hodnotou, plánujete ho uchovať niekoľko generácií alebo dokonca ako rodinné dedičstvo, tak jednoznačne plátno. Ak máte záujem o dielo na niekoľko desiatok rokov, pre potešenie svojho blízkeho a nezáleží vám až tak na odolnosti, potom si vyberte papier.

Zhrnutie.

Parameter Papier Plátno
Dostupnosť plátno alebo papier
Mechanická odolnosť plátno alebo papier plátno alebo papier
Cenový pomer plátno alebo papier
Doba vyhotovenia plátno alebo papier plátno alebo papier
Trvácnosť
Možnosť povrchovej úpravy
Cena dopravy
Veľko-formátová kresba
Hĺbka kontrastu
Drsnosť povrchu