Marek Gáll
Marek Gáll
Zistil som, že nakresliť to, čo ľudské oko vidí je iba otázkou dobrého tréningu. Umenie je ale nakresliť to, čo ľudské oko nie je schopné vidieť.

Dobrý deň všetkým, ktorí sa rozhodli navštíviť moju stránku.

Rozhodol som sa vytvoriť toto miesto na webe, nakoľko som pozoroval už dlhší čas, že na Slovensku je akútny nedostatok praktických informácií o realistickom kreslení. Ak má mladý (ale aj starší) človek chuť začať kresliť realistické diela a nestačia mu iba strohé informácie, ktoré dostane (dostal) v škole spolieha sa predovšetkým na internet. No tu naraz zistí, že ak neovláda perfektne po anglicky, tak nemá šancu získať viac poznatkov, ako len základnú teóriu o tom, čo to kreslenie vlastne je, potom niečo z histórie a ešte tréning pár prvých ťahov ceruzkou. Tak isto aj odborná literatúra na Slovensku v tejto oblasti kríva. Chcem takto prispieť k malej zmene a ponúknuť okrem portrétov na objednávku aj články, v ktorých krok za krokom vysvetlím, ako realisticky nakresliť rôzne časti ľudskej tváre, ale aj portrét, ako celok. Veľa umelcov si svoje tajomstvá necháva pre seba, ale pravda je, že žiadne tajomstvá nie sú. Sú tu iba nekonečné hodiny experimentovania a hľadania vlastného, resp. najlepšieho spôsobu, ako nakresliť rýchlo, presne a čisto. No okrem týchto súkromných vychytávok sú tu aj spôsoby, ktoré patria všetkým a mali by byť prístupné zdarma. Časom si každý zdokonalí svoje techniky a príde na to, že kreslenie nie je až také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. No aj k tomuto poznaniu je treba prejsť tvrdou prácou. Články píšem a pridávam postupne, keď mám na to čas a preto nepribúdajú rýchlo, no ich obsahom chcem v maximálnej miere uspokojiť zvedavosť ľudí venujúcich sa kresleniu. Tiež ponúkam portréty na objednávku pre ľudí, ktorí chcú dať blízkym naozaj originálny dar. Dobre nakreslený portrét je podľa môjho názoru a skúseností dar, ktorý prinúti každého človeka nadchnúť sa, či už je to tvrdý chlap, krehká žena alebo dieťa. Preto verím, že táto stránka splní vaše očakávania a aj s vašou pomocou a dotazmi by som chcel jej obsah naďalej vylepšovať.

Moje začiatky.

Ku kresleniu som sa nedostal náhodou. Ako malý chlapec som s úžasom pozoroval svoju mamu, keď si z dlhej chvíle „iba tak“ kreslila na papier portréty známych hercov, ktoré sa nijako veľmi neodlišovali od pôvodnej fotografie. Sama hovorí, že nemá mimoriadny talent, iba dokáže nakresliť to, čo vidí, no ľuďom okolo nej tieto tvrdenia prišli viac, ako skromné. Sám som nikdy netušil, že by som niekedy niečo podobné dokázal. Chodil som ešte len do škôlky, keď som prvý krát chytil do ruky ceruzku. Tri hodiny som bez pohnutia presedel pri babkinom okne a odkresľoval konár stromu, ktorý siahal takmer až do izby. Výsledok bol prekvapujúci nie len pre mňa, ale aj pre rodičov. Išlo mi to akosi „samé od seba“ a tak som sa postupne zdokonaľoval v technikách kreslenia až kým som nedospel k poznaniu, že človek sa v tomto smere nikdy nenaučí všetko a nikdy si nemôže povedať, že túto tému úplne uzavrel… Nemám žiadnu umeleckú školu, všetko čo viem som sa naučil samoštúdiom a metódou pokus – omyl, samozrejme so základom, ktorý som získal v detstve. Portréty pre ľudí som nekreslil hneď, začal som s nimi iba pred nedávnom, v roku 2008 po tom, ako som zistil, že je o ne mimoriadny záujem.